Ceny ubezpieczenia OC wielu kierowcom nie dają spokoju. Nie ma jednak co załamywać rąk. Istnieje wiele sposobów na to, żeby płacić mniej za OC. O niektórych z nich należy pamiętać już w momencie wyboru auta, inne dotyczą właściciela, a jeszcze inne sposobu zakupu i płatności za polisę.

Oto moje zestawienie najskuteczniejszych sposobów na niższą składkę ubezpieczenia OC.

Samochód


Unikaj BMW oraz Audi

Można dyskutować, na ile takie postępowanie jest oparte na stereotypach, a na ile na twardych danych, ale nie można zanegować faktu, że ubezpieczyciele odnoszą się z pewną dozą nieufności do określonych marek. Podwyżki składek OC dotyczą przede wszystkim BMW, ale właściciele Audi także powinni przygotować się na pewne wzrosty.

Jeżeli zatem chcesz płacić mało za OC, nie kupuj BMW ani Audi.

Polub małą pojemność silnika

Mimo że obecnie mała pojemność silnika nie musi koniecznie oznaczać mniejszej mocy, to ubezpieczyciele nadal biorą pod uwagę ten czynnik, wyliczając składkę OC. Lepiej więc wybierać auta z małą pojemnością silnika i cieszyć się z tańszego OC.

Korzystaj mniej z auta

Na cenę OC wpływa także przebieg auta (zarówno całkowity, jak i deklarowany roczny). Im mniejszy przebieg, na tym niższe OC możesz liczyć. Zastanów się więc, czy nie warto by było choćby niekiedy skorzystać z tramwaju lub pojechać rowerem do pracy.

Właściciel


Zbieraj bezszkodową historię

Największe zniżki uzbierasz dzięki bezszkodowej historii. Staraj się więc jeździć bezpiecznie i bądź uważny na drodze. Każdy rok jazdy bez szkód oznacza około 10% zniżki, więc gra toczy się o dość wysoką stawkę.

Zdecyduj się na współwłasność auta z doświadczonym kierowcą

Jesteś młodym kierowcą, który nie miał jeszcze czasu uzbierać zniżek? Pomyśl nad współwłasnością auta z doświadczonym bezszkodowym kierowcą. Dokładniej o blaskach i cieniach współwłasności opowiada artykuł poświęcony tematowi sposobów na tanie OC dla młodych.

Skorzystaj ze zniżek małżonka

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych małżonkowie mogą korzystać nawzajem ze swoich zniżek, nawet wtedy kiedy pojazd jest zarejestrowany tylko na jedną osobę. Musi jednak zostać spełniony jeden podstawowy warunek: małżeństwo musi posiadać wspólnotę majątkową.

Postaw na małe miasto

Jeśli mieszkasz w małym mieście o niskim natężeniu ruchu, możesz liczyć na niższe OC. Oczywiście ciężko oczekiwać, że ktoś będzie się przeprowadzał tylko po to, by zapłacić mniej za OC. Jeżeli jednak bliska Ci osoba mieszka w mniejszym miasteczku, zastanów się nad uczynieniem jej współwłaścicielem samochodu. Większość ubezpieczycieli obniży nieco w takim przypadku cenę OC.

Sposób zakupu


Korzystaj z OC poprzedniego właściciela

Jeżeli kupujesz używane auto, OC poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na Ciebie. Możesz więc bez problemów korzystać z polisy aż do momentu jej zakończenia. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel ma możliwość dokonania rekalkulacji składki, jeśli masz na przykład mniej zniżek za bezszkodową jazdę niż dotychczasowy właściciel.

Zainteresuj się pakietem dealerskim

Pakiet dealerski to ubezpieczenie OC i AC oferowane przez ubezpieczyciela za pośrednictwem dealera. Jeśli kupujesz auto z salonu, sprawdź, jaką ofertę ma dla Ciebie dealer i porównaj ją z innymi propozycjami ubezpieczycieli.

Zacznij szukać wcześniej

Jeżeli szukasz OC na ostatnią chwilę, ubezpieczyciel wie, że jesteś już dość mocno zdesperowany. Będzie Ci więc o wiele ciężej wynegocjować obniżkę ceny ubezpieczenia.

W większości towarzystw cenę ubezpieczenia możesz sprawdzić już na 30 dni przed końcem dotychczasowej polisy. Zacznij więc na spokojnie szukać taniego OC już na kilka tygodni przed zakończeniem ubezpieczenia i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Porównuj ceny ubezpieczenia OC

Zakup taniego OC zaczyna się od solidnego porównania cen. Mimo że warunki obowiązkowego ubezpieczenia są wszędzie takie same, to cena potrafi się znacząco różnić zależnie od towarzystwa. Dlatego nie daj się skusić na pierwszą z brzegu ofertę, tylko skorzystaj z prostego i bezpłatnego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń. Pozwala ono za darmo sprawdzić cenę OC dla Twojego samochodu w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Wypatruj specjalnych promocji i okresowych zniżek

Była już mowa o tym, że polisy OC warto zacząć szukać wcześniej. Takie postępowanie daje Ci nie tylko silniejszą pozycję w trakcie negocjacji, lecz także daje czas na rozejrzenie się za okresowymi promocjami.

Negocjuj cenę

Ubezpieczyciele często nieco zawyżają pierwszą ofertę OC, aby zostawić sobie pole do negocjacji. Nie obawiaj się więc wspomnieć, że w innym towarzystwie dostałeś lepszą ofertę. Bardzo możliwe, że ubezpieczyciel szybko zaproponuje Ci dodatkową zniżkę “specjalnie dla Ciebie”.

Zawrzyj umowę ubezpieczenia online

Kiedy ktoś kupuje polisę samodzielnie przez Internet, ubezpieczyciel może zaoszczędzić na procesie obsługi takiego klienta. Dlatego niektóre towarzystwa oferują zniżki za zawarcie umowy ubezpieczenia online. Dodatkowo, kiedy kupujesz OC przez Internet, zyskujesz prawo do wypowiedzenia umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia (jeżeli na przykład znajdziesz gdzie indziej tańsze OC).

Kupuj ubezpieczenie w pakiecie

Jeżeli chcesz ubezpieczyć auto nie tylko w zakresie OC, lecz także AC, prawie zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakupienie obu tych ubezpieczeń w pakiecie w jednym towarzystwie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też niekiedy zniżki na polisę OC osobom, które mają już u nich wykupione na przykład ubezpieczenie mieszkania. Pamiętaj jednak, by zawsze porównać tę ofertę z propozycjami innych towarzystw.

Nie bój się zmienić ubezpieczyciela

W ubezpieczeniach rzadko kiedy popłaca lojalność. Większość towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku nadal bardziej skupia się na pozyskiwaniu nowych klientów niż na utrzymywaniu dotychczasowych. W efekcie na większe zniżki możesz zwykle liczyć w innym towarzystwie niż to, w którym dotychczas miałeś ubezpieczone auto.

Zapłać jednorazowo za ubezpieczenie

Jeżeli tylko Twoje możliwości finansowe Ci na to pozwalają, zapłać od razu za cały rok ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele nie przepadają za płatnością na raty (większe koszty obsługi, narażanie się na trudności ze ściąganiem należności za kolejne raty), więc dość mocno podwyższają całościowy koszt OC, kiedy klient zgłasza chęć podziału płatności.

Z tego artykułu dowiesz się więcej o OC na raty.