Propozycje OC od różnych towarzystw dla tego samego kierowcy mogą różnić się nawet trzykrotnie! Podczas gdy jedno towarzystwo oferuje doświadczonemu kierowcy OC za niecałe 500 zł, inne zaproponuje polisę za ponad 1500 zł. Przepłacenie za OC może więc okazać się bardzo bolesne.

Najtańsze OC najszybciej i najprościej znajdziesz przy pomocy internetowej porównywarki ubezpieczeń. Przedstawiamy przewodnik, jak krok po kroku znaleźć i kupić najtańsze OC online.

1. Wejdź na stronę porównywarki ubezpieczeń

Na polskim rynku działa już kilka porównywarek ubezpieczeń. Z własnego doświadczenia polecam kalkulator Ubea.pl.

Największą zaletą tej porównywarki jest przejrzysty i łatwy do uzupełnienia formularz. Dodatkowo, jeżeli w trakcie wypełniania kalkulatora najdą Cię jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się telefonicznie z konsultantem firmy.

2. Przygotuj potrzebne dokumenty

Do wyliczenia rzeczywistej składki ubezpieczenia OC potrzeba kilku informacji o samochodzie oraz jego właścicielu (lub właścicielach w przypadku współwłasności auta). Dlatego zanim zaczniesz wypełniać kalkulator, przygotuj sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz prawo jazdy właściciela auta.

3. Wypełnij formularz kompletnie i zgodnie z prawdą

Kierowcy nie zawsze wypełniają formularz zgodnie z prawdą, licząc, że otrzymają niższą składkę, jeśli nie wspomną o tej drobnej stłuczce sprzed dwóch lat. Takie postępowanie nie ma jednak najmniejszego sensu. Zanim ubezpieczyciel zaproponuje Ci ostateczną składkę OC, zweryfikuje dane w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jeżeli dostrzeże wtedy najmniejszą nieścisłość w historii szkód, od razu zmodyfikuje podaną wcześniej składkę.

Lepiej więc od razu podaj prawdziwe i kompletne informacje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kto faktycznie ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Aby wstępnie wyliczyć składkę, w kalkulatorze Ubea.pl nie musisz podawać numeru PESEL ani numeru rejestracyjnego pojazdu. Podając te dane, otrzymasz jednak oferty z większej liczby towarzystw. Będą one też o wiele bardziej zbliżone do rzeczywistości, ponieważ na podstawie numeru PESEL towarzystwo może już Cię zweryfikować w bazie UFG.

Możesz też oczywiście najpierw policzyć składkę bez podawania PESELu, a potem, po wstępnym zorientowaniu się w ofertach, uzupełnić kalkulator o tę informację.

4. Oblicz składkę

Po wypełnieniu formularza kliknij na przycisk “Oblicz składkę” i poczekaj chwilę. To właśnie teraz system sprawdza oferty ubezpieczycieli, aby wyświetlić Ci jak najwięcej propozycji.

5. Przejrzyj oferty i porównaj ceny

W przypadku ubezpieczenia OC podstawowe warunki są wszędzie takie same. Oferty mogą różnić się jedynie dodatkami (np. zakresem darmowego assistance dodawanego do polisy). Przeglądając oferty OC, zwróć więc uwagę przede wszystkim na cenę ubezpieczenia.

6. Kup online lub zamów kontakt telefoniczny

Jeżeli któraś z ofert Cię zainteresuje, kliknij na przycisk “Jak kupić” znajdujący się obok każdej z propozycji. Zazwyczaj będziesz mógł:

  • przejść na stronę ubezpieczycieli - towarzystwo ubezpieczeniowe zweryfikuje Cię jeszcze na swojej stronie, a potem poda ostateczną składkę. Polisę będziesz mógł kupić przez Internet;
  • zadzwonić do konsultanta porównywarki - w czasie rozmowy telefonicznej podaj swój numer kalkulacji, aby doradca miał dostęp do wypełnionego przez Ciebie formularza i byś nie musiał jeszcze raz podawać tych samych danych;
  • zamówić kontakt z konsultantem porównywarki - doradca oddzwoni do Ciebie w dogodnym terminie i przeprowadzi przez proces zawarcia umowy ubezpieczenia.

7. Zapłać za polisę

Za ubezpieczenie zakupione online najłatwiej zapłacić przelewem internetowym. Możesz też jednak oczywiście skorzystać z tradycyjnego przelewu.

Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC otrzymasz na swojego maila. Możesz też poprosić ubezpieczyciela o przesłanie pocztą papierowych dokumentów.