Zwyżka za wiek, za brak historii ubezpieczeniowej, za mały staż za kółkiem, za bycie singlem, za nieposiadanie małych dzieci - ubezpieczyciele nie traktują łagodnie młodych kierowców. Czy mimo wszystko istnieją jakieś sposoby na obniżenie stawki za ubezpieczenie OC dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą?

Statystyki są nieubłagane dla młodych kierowców. Osoby w wieku od 18 do 24 lat spowodowały w 2018 r. 5113 wypadków, co stanowi 19% wszystkich zdarzeń, do których doszło w Polsce. Statystyczny sprawca wypadku jest niestety dwudziestokilkuletnim mężczyzną, który dopiero co odebrał prawo jazdy. Nadmierna prędkość, brawura, bezmyślność, często zwykła głupota - młodzi kierowcy są na drogach zagrożeniem dla siebie i innych.

Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele znacząco podnoszą składkę OC, kiedy tylko zobaczą, że właścicielem samochodu jest młoda osoba. Składka dla młodego kierowcy może być wyższa nawet o 400% w porównaniu do składki dla doświadczonego, bezszkodowego kierowcy.

Co może zrobić młody kierowca, by mieć tanie OC?

Czy młodemu kierowcy pozostaje zatem tylko załamać ręce i zrezygnować na kilka lat z marzeń o własnym aucie? Nie! Istnieją bowiem sposoby na obniżenie składki obowiązkowej polisy efektywne nawet w przypadku młodych kierowców. Poznaj 3 najskuteczniejsze sposoby na tanie OC dla młodych.

1. Zdecyduj się na współwłasność samochodu z doświadczonym kierowcą

Jednym ze sposobów na niskie OC dającym największe efekty jest współwłasność samochodu z doświadczonym właścicielem. W takim przypadku ubezpieczyciel, licząc składkę, weźmie pod uwagę nie tylko zwyżki młodej osoby, lecz także zniżki uzbierane przez doświadczonego kierowcę. Jednocześnie dzięki współwłasności młoda osoba zacznie budować swoją własną historię ubezpieczeniową. Po kilku latach będzie już więc mogła pochwalić się niezłymi własnymi zniżkami (oczywiście pod warunkiem bezszkodowej jazdy).

Współwłasność auta nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Problem zaczyna się wtedy, kiedy młody kierowca spowoduje kolizję lub wypadek. W takiej sytuacji ubezpieczyciel odbierze także część zniżek uzbieranych wcześniej przez doświadczonego współwłaściciela. Z winy młodego kierowcy drugi współwłaściciel będzie musiał więc zapłacić więcej za OC w następnym roku (dotyczy to także ubezpieczeń OC kupowanych dla innych pojazdów, nawet jeśli doświadczony kierowca jest ich jedynym właścicielem).

Zanim więc przekażesz część auta innej osobie, poinformuj ją dokładnie o ewentualnych konsekwencjach takiej decyzji. Dopiero kiedy obie strony świadomie zgodzą się na takie ryzyko, można spisać umowę sprzedaży czy darowizny.

2. Skorzystaj z propozycji You Can Drive

Wielu ubezpieczycieli stara się zaporowymi składkami zniechęcić młodych kierowców do zawierania u nich ubezpieczenia. Na tym tle wyróżnia się You Can Drive. To marka należącą do towarzystwa ERGO Hestia przeznaczona wyłącznie dla kierowców do 30 roku życia.

Jeżeli jesteś młodym kierowcą, jest prawdopodobne, że to właśnie w You Can Drive znajdziesz jedną z najkorzystniejszych ofert. Koniecznie sprawdź więc, co to towarzystwo ma Ci do zaoferowania.

3. Porównuj ceny ubezpieczeń

Warunki OC są wszędzie takie same. Każdy ubezpieczyciel ustala jednak samodzielnie swoją politykę cenową. W efekcie niektórzy proponują młodym kierowcom zaporowe składki, inni traktują ich nieco łagodniej.

Zanim więc zawrzesz umowę ubezpieczenia OC, koniecznie sprawdź, co zaproponują Ci poszczególne towarzystwa. Inaczej istnieje niestety duże ryzyko, że przepłacisz za polisę.

Sprawdzanie oddzielnie oferty każdego towarzystwa byłoby jednak bardzo czasochłonne. Dlatego lepiej skorzystać z kalkulatora OC takiego jak Ubea.pl. Wystarczy, że wypełnisz jeden formularz i od razu dowiesz się, jakie propozycje OC mają dla Ciebie różne towarzystwa.

Tutaj znajdziesz więcej sposobów na tanie OC dla młodych