Wysokie ceny ubezpieczeń OC sprawiają, że niekiedy kierowcy zaczynają się zastanawiać nad podzieleniem płatności za polisę na dwie lub nawet cztery raty. Czy to jednak na pewno dobry sposób na oszczędzenie na OC?

Ile kosztuje OC na raty?

Ceny ubezpieczenia OC przestały rosnąć w tak galopującym tempie, w jakim wzrastały jeszcze w 2015 czy 2016 roku. Nadal jednak kierowcy nie mogą się doczekać chwili, kiedy polscy ubezpieczyciele stwierdzą, że mogą już wyraźnie obniżyć składki.

W obliczu utrzymujących się wysokich cen polis, niektóre osoby zaczynają się zastanawiać, czy nie byłoby lepiej kilka razy zapłacić mniej niż jeden raz dużo. Czy jednak w ostatecznym rozrachunku zakup OC na raty jest opłacalny?

Aby to sprawdzić, przy pomocy porównywarki OC przeprowadziliśmy przykładową kalkulację składki ubezpieczenia dla Opla Astry posiadanego przez doświadczonego i bezszkodowego kierowcę zamieszkałego w Stargardzie. Założyliśmy, że polisa zostanie zakupiona przez Internet, więc w wyliczeniach uwzględnialiśmy rabaty oferowane przez niektóre towarzystwa za zakup OC online.

Składki oferowane przez poszczególne towarzystwa prezentuje poniższa tabela. W wyliczeniu uwzględniliśmy następujące warianty:

wariant 1: płatność OC jednorazowa
wariant 2: płatność OC w 2 ratach
wariant 3: płatność OC w 4 ratach

Firma Wariant 1 Wariant 2 Wzrost ceny między wariantem 1 a 2 Wariant 3 Wzrost ceny między wariantem 1 a 3
Link4 500 zł 574 zł +15% 648 zł +30%
MTU24 506 zł 544 zł +8% 655 zł +29%
Aviva 525 zł 577 zł +10% 577 zł +10%
Benefia 583 zł 641 zł +10% 641 zł +10%
Wiener 837 zł 979 zł +17% 979 zł +17%
UNIQA 1582 zł 1819 zł +15% 2278 zł +44%OC na 2 raty najbardziej opłacalne w MTU24

Jeden rzut oka na tabelę wystarczy, by stwierdzić, że zakup OC na raty nie jest opłacalnym rozwiązaniem. Za wybór takiego sposobu płatności ubezpieczyciele podnoszą ceny o co najmniej 8%. Jeżeli więc tylko masz możliwość zapłacić za całą polisę z góry, zrób to.

Życie jednak różnie się układa. Niekiedy zakup kolejnego ubezpieczenia OC wypadnie akurat w momencie tymczasowych problemów finansowych. Czasami ubezpieczyciel zaoferuje zaporową cenę (tak bywa zwłaszcza w przypadku młodych osób, które zazwyczaj nie zarabiają zbyt dużo, a jednocześnie są uznawane przez ubezpieczycieli za ryzykowną grupę kierowców).

Sprawdź, czy tanie OC dla młodych jest możliwe

Jakie więc towarzystwo wybrać, jeżeli z jakiegoś powodu musimy kupić OC na raty?

Jeśli zależy nam na podziale płatności na 2 raty, największe szanse na polisę w korzystnej cenie mamy w:

  • MTU24
  • Aviva
  • Benefia

W tych towarzystwach ubezpieczeniowych wzrost cen OC spowodowany podziałem płatności na 2 raty jest najmniejszy. Oczywiście należy pamiętać, że ubezpieczyciele stosują bardzo zróżnicowaną politykę cenową. Może więc się okazać, że w wyniku podziału na raty inne towarzystwo podniesie cenę o większy procent, ale kwota do zapłacenia będzie niższa, ponieważ znacząco mniejsza była składka bazowa.

Tak właśnie stało się w przypadku naszego przykładowego kierowcy. Co prawda przy podziale na 2 raty zdecydowanie najlepszą propozycję wysunęło MTU24, ale na drugim miejscu uplasował się Link4. Podział płatności na 2 raty spowodował co prawda wzrost ceny w tym towarzystwie aż o 15%, ale pierwotna składka była na tyle niska, że Link4 nadal przebił propozycje Avivy i Benefii.

Czy warto kupować OC na 4 raty?

W niektórych towarzystwach podział OC na 4 raty powoduje jeszcze większy wzrost ceny OC. W takich firmach zakup ubezpieczenia na 4 raty jest już zupełnie nieopłacalny. Są jednak tacy ubezpieczyciele, dla których nie ma znaczenia, czy płatność dzieli się na 2 czy 4 raty. Do takich firm należą:

  • Aviva,
  • Benefia,
  • Wiener.

Jeżeli chcesz zapłacić za OC w 4 ratach, to najkorzystniejszą ofertę otrzymasz zapewne w jednym z tych towarzystw.