Zakupy przez Internet są już dla Polaków czymś normalnym. Niektóre osoby nadal mają jednak opory przed zawieraniem online umów takich jak ubezpieczenie domu czy auta. Czy zakup OC online jest bezpieczny? Rozwiewamy wątpliwości, które mogą Ci się nasunąć, kiedy będziesz szukał online najtańszej polisy.

Czy OC kupione przez Internet jest ważne?

Polisy zawarte przez Internet są tak samo ważne jak te zakupione telefonicznie czy osobiście u agenta. Jeżeli tylko do umowy podasz swoje prawdziwe i pełne dane, ubezpieczenie OC będzie Cię chroniło w razie spowodowania szkody.

Kupując OC przez Internet, potwierdzenie polisy otrzymasz bezpośrednio na swojego maila. Możesz je oczywiście wydrukować. Pamiętaj jednak, że od 1 października 2018 r. nie musisz już wozić w samochodzie potwierdzenia ubezpieczenia OC. W razie kontroli policjanci mogą bowiem sprawdzić ważność polisy OC danego auta online w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Czy można zrezygnować z OC kupionego online?

Po analizie przepisów okazuje się, że zakup OC przez Internet jest nawet bezpieczniejszy niż zawarcie umowy osobiście u agenta. Jeżeli bowiem kupisz OC osobiście, nie możesz już z niego zrezygnować. Natomiast kiedy polisę kupisz telefonicznie lub przez Internet, możesz wypowiedzieć ją w ciągu 30 dni od zawarcia umowy bez podawania żadnych przyczyn takiej decyzji.

Rezygnacja z OC zawartego online nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Ubezpieczyciel zażąda jedynie zapłaty za te dni, kiedy faktycznie udzielał Ci ochrony.

Jak uniknąć przepłacenia za ubezpieczenie OC kupowane online?

Wielu ubezpieczycieli udostępnia już na swoich stronach internetowych kalkulatory pozwalające wyliczyć składkę online. Korzystając jedynie z takiego narzędzia, ryzykujesz jednak, że sporo przepłacisz za ubezpieczenie. Ceny polis OC są bowiem bardzo różne w poszczególnych towarzystwach. Jeżeli policzysz koszt OC jedynie na stronach kilku towarzystw, jest bardzo prawdopodobne, że pominiesz to, które ma dla Ciebie najkorzystniejszą składkę.

Czy nie lepiej byłoby więc wejść na stronę, która po wypełnieniu przez Ciebie zaledwie jednego formularza pokaże propozycje składek w wielu towarzystwach? Taką właśnie możliwość daje porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl. Wystarczy, że wykonasz jedną kalkulację, a wyświetlą Ci się składki oferowane przez różne towarzystwa. Dzięki temu nie stracisz swojego cennego czasu ani energii na przekopywanie się przez kolejne strony ubezpieczycieli.